[padding_spacer space_count=”20″]

Působením kyselin, které produkují bakterie dochází k odvápnění (demineralizaci) skloviny a následně vzniká zubní kaz. Ordinační čili profesionální fluoridace je jednou z možností obrany před vznikem zubního kazu. Ochranné účinky fluoru na zubní sklovinu jsou již roky známé. Ze studií vyplývá, že jeho ochranné působení má převážně lokální charakter a proto odborníci v posledních letech doporučují jeho aplikaci přímo na chrup a ne formou tablet či používání fluoridované soli a pitné vody.

Nejenže fluor zabrání vzniku zubního kazu, ale je i významným prostředkem k zhojení malých povrchových kazů , jejichž „oprava“ je způsobena remineralizací skloviny.

Vlastností fluoru se využívá se i v přípravcích na snížení citlivosti zubních krčků.

Fluoridové laky aplikované v ordinaci mají účinnost přibližněna 6 měsíců. Proto je vhodné provádět profesionální fluoridaci 2x ročně.

Z hlediska kvality skloviny je důležitý její častý a pravidelný přímý kontakt s fluoridovými ionty. Děje se tak při každodenním čištění zubní pastou s flourem.

Jak probíhá fluoridace zubů v ordinaci?
Po dokonalém vyčištění chrupu speciálním kartáčkem se na zuby aplikuje koncentrovaný fluoridový lak. K fluoridaci obvykle používáme speciální laky, které na povrchu skloviny vytvoří tenký film s dlouhodobým působením.

Fluoridace je bezbolestný výkon a je vhodný téměř pro všechny pacienty.