[padding_spacer space_count=”20″]

Převážnou většinu vad však léčíme aparáty fixními, to znamená zámky a kroužky nalepenými na zubech. Dráty, které do těchto prvků vkládáme, postupně tvarují ideální zubní oblouk a po nich také případně zuby posunujeme na požadované místo. Dlouhodobým celodenním působením lze tak dosáhnout kvalitních výsledků i u rozsáhlých vad chrupu. Průměrná doba léčby fixním aparátem se pohybuje mezi 1,5 až 3 roky dle závažnosti vady.

Je důležité aby jste věděli, že většinu posunů zubů lze dosáhnout pouze pomocí nepřetržitě působících sil, které zajistí jen fixní aparát. Jedinou správnou alternativou u pacientů, kteří z nějakého důvodu nechtějí mít nasazeny fixní rovnátka, je nedělat léčbu vůbec žádnou.

U některých pacientů používáme k fixnímu aparátu přídatná zařízení. Jedná se především o zevní tah a mezičelistní tahy různého typu. Naše ortodontické asistentky Vás budou o používání těchto prvků detailně instruovat a jejich nasazování s Vámi v ordinaci prakticky procvičí.

Fixní aparát neznamená pro Vás či pro Vaše dítě žádný handicap. Naopak v dnešní době se staly „záměčky“ mezi mladými lidmi módou. Ve všech vyspělých státech patří ortodontická léčba fixním aparátem k normě a je znakem dobré péče a starostlivosti rodičů o své děti či o sebe sama.

[vc_separator]

Jak správně pečovat o fixní aparát

[vc_separator]

V dnešní moderní době hraje v životě člověka vzhled velkou roli. Nejde jen o účes, oblečení, nebo módní doplňky, ale i krásný zdravý chrup a estetiku obličeje. Kdo nosí rovnátka , bude mít krásné rovné zuby, ale o zuby s rovnátky se budete muset starat víc, než jste byli doposud zvyklí. Při nesprávné hygieně budou vaše zuby po ukončení léčby nenávratně poškozené a estetický výsledek se tím naruší.

Zubní tkáň není pod zámky ohrožena, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je plak usazený v okolí zámků. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a následnému odvápnění skloviny – demineralizaci, zubnímu kazu a zánětu dásní. Proto dbát na prvotřídní hygienu je předpokladem kvalitního výsledku ortodontické léčby. Pacienti, kteří nemají dobrou dentální hygienu a pevnou vůli by neměli léčbu vůbec začít.

V naší praxi pracuje dentální hygienistka, která provádí instruktáž dentální hygieny před zahájením léčby fixním aparátem i v průběhu terapie, kdy napravuje chyby v dentální hygieně, se kterými se setkáváme v průběhu léčby v ordinaci.
Je možné se u ní objednat na intenzivní preventivní program, kde zkontroluje vhodnou techniku čištění zubů i dentální pomůcky, příp. doporučí nápravu a vhodné individuální prostředky pro dentální hygienu konkrétního pacienta, profesionálně vyčistí zuby, vyleští povrchy zubů a odstraní pigmentace, provede profesionální fluoridaci zubů, jako prevenci vzniku odvápněné skloviny.

[vc_separator]

Stravovací návyky

[vc_separator]

Při léčbě je nutné počítat se změnou stravovacích návyků. První dny po nasazení fixního aparátu jsou provázeny mírnými bolestmi a pacientovu stravu tvoří jen měkké či tekuté potraviny (jogurty, polévky, kaše, těstoviny, mleté maso apod..) Tomuto období se říká „ jogurtový týden“. Dále je možné konzumovat vše vyjma extrémně tvrdých jídel, jako jsou topinky, tousty, oříšky, popcorn, chipsy.

Zámky jsou nalepeny na přední straně zubu a mohou být strženy, proto je lepší tvrdou stravu nakrájet na menší kousky a rozžvýkat zadními zuby (syrová mrkev, jablko, kedluben, chlebové kůrky…). Naprosto vyloučeny jsou lepivé bonbóny, žvýkačky, karamely, turecký med. Pozor na okusování tužek.

[vc_separator]

Pomůcky dentální hygieny u pacienta s fixním ortodontickým aparátem

[vc_separator]

IMG_1513

Ruční kartáčky zůstávají stále nejběžnější pomůckou v domácí péči o chrup.

Klasický zubní kartáček je stále nejzákladnější pomůcka pro domácí ústní hygienu. Kartáček by měl mít malou kompaktní hlavu, vlákna rovně střižená a hustě osázená a měkká, která nezraňují dásně (gingivu). Klasický zubní kartáček se používá nejen k čištění zubních plošek na kterých je upevněn zubní aparát, ale i čištění na všech zbývajících ploškách zubů.

Užitečným hygienickým doplňkem jsou jednosvazkové kartáčky (solo), protože se s nimi snadněji čistí oblasti kolem kroužků a zámků, pod obloukem, pružinami a gumovými a drátěnými ligaturami.

Péče o mezizubní prostory – mezizubní kartáček
K čištění mezizubních prostor a zubních plošek pod dráty lze s výhodou používat interdentální kartáček. Díky svému tvaru a velikosti se snadno dostává pod ortodontický oblouk a jeho vlákna proniknou i do prostor v profilu ortodontického zámku. S výběrem správného mezizubního kartáčku Vám pomůže lékař, nebo zubní hygienistka.

Zubní pasty, např. Meridol a Elmex obsahují aminfluoridy, které se postupně uvolňují a působí preventivně proti odvápnění zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Pastou čistit nejméně dvakrát denně. Večer opravdu důkladně.
K předcházení vzniku bílých skvrn při léčbě fixním aparátem se velice osvědčila zubní pasta GC Tooth Mousse .

Gelée elmex: přípravek s vysokým obsahem fluoridu pro intenzivní prevenci zubního kazu. Pro děti od 6 let (od 6-8 let pod dohledem rodičů). 1x týdně vetřít na vyčištěné zuby a nevyplachovat.
Curasept ADS 205 : ústní voda obsahuje 0,05% chlorhexidinu, který ovlivňuje rychlost růstu zubního plaku a jeho dlouhodobé používání nezpůsobuje zbarvení zubů.

[vc_separator]

Správná technika čištění zubů s nalepeným fixním aparátem

[vc_separator]

Nemůžeme přesně říci jak dlouho, ale rozhodující je jak zuby čistíme. Je důležité alespoň dvakrát denně zuby vyčistit opravdu důkladně.

Kartáček přiložte štětinami kolmo k zubu, nebo skloňte pod úhlem 45stupňů směrem k dásní. Kartáček veďte pomalu z jedné strany na druhou stranu po zubním oblouku s použitím mírného tlaku a drobných vibračních pohybů. Následně vyčistěte stejným způsobem i vnitřní a kousací plošky.

[vc_single_image image=”808″ img_link_target=”_self” img_size=”300×200″]

Solo kartáček umožňuje dokonalé čistění kolem nalepených částí aparátku a hůře dostupných ploch zubů. Solo kartáček je určen k čištění chrupu bez použití zubní pasty a tak můžete čistit mimo koupelnu např. u televize, při čtení apod. Přiložte kartáček na zub pod úhlem 45°k dásni a mírným tlakem vytvořte vějíř, aby se konečky vláken lehce dotýkaly okraje dásně. A čistěte drobnými vibračními pohyby.

[vc_single_image image=”809″ img_link_target=”_self” img_size=”300×200″]

Bez vyčistění zubů mezizubním (interdentálním) kartáčkem zůstává v mezizubním prostoru plak dlouhé týdny a ten je odpovědný za vznik kazů a zánět dásní. Čistíme 1x denně, večer po vyčistění zubů klasickým zubním kartáčkem. Interdentální kartáček se zavádí zpočátku pod úhlem 45 stupňů k vestibulárnímu povrchu zubu do mezizubního prostoru a pak se postupuje v přímém směru. V každém prostoru stačí 1-2 pohyby dovnitř a ven.

[vc_single_image image=”794″ img_link_target=”_self” img_size=”300×200″]

Další krok, který Vám pomůže udržet zuby zdravé, je vyčistění zubních plošek pod ortodontickými dráty. Speciální mezizubní kartáček „stromeček“ se zasune pod drát a vyčistí se prostor v okolí zámku, který je nepřístupný při čištění běžným kartáčkem.

[vc_single_image image=”810″ img_link_target=”_self” img_size=”300×200″]

Nesmíte zapomínat také vyčistit prostor pod háčkem ortodontického kroužku a místo, kde je ke kroužku připevněn oblouk na patře. Jsou to místa, která jsou častým zdrojem zápachu a krvácení při nošení fixního aparátku.