Převážnou většinu vad však léčíme aparáty fixními, to znamená zámky a kroužky nalepenými na zubech. Dráty, které do těchto prvků vkládáme, postupně tvarují ideální zubní oblouk a po nich také případně zuby posunujeme na požadované místo. Dlouhodobým celodenním působením lze tak dosáhnout kvalitních výsledků i u rozsáhlých vad chrupu. Průměrná doba léčby fixním aparátem se pohybuje mezi 1,5 až 3 roky dle závažnosti vady.

Je důležité aby jste věděli, že většinu posunů zubů lze dosáhnout pouze pomocí nepřetržitě působících sil, které zajistí jen fixní aparát. Jedinou správnou alternativou u pacientů, kteří z nějakého důvodu nechtějí mít nasazeny fixní rovnátka, je nedělat léčbu vůbec žádnou.

U některých pacientů používáme k fixnímu aparátu přídatná zařízení. Jedná se především o zevní tah a mezičelistní tahy různého typu. Naše ortodontické asistentky Vás budou o používání těchto prvků detailně instruovat a jejich nasazování s Vámi v ordinaci prakticky procvičí.

Fixní aparát neznamená pro Vás či pro Vaše dítě žádný handicap. Naopak v dnešní době se staly „záměčky“ mezi mladými lidmi módou. Ve všech vyspělých státech patří ortodontická léčba fixním aparátem k normě a je znakem dobré péče a starostlivosti rodičů o své děti či o sebe sama.

Jak správně pečovat o fixní aparát

V dnešní moderní době hraje v životě člověka vzhled velkou roli. Nejde jen o účes, oblečení, nebo módní doplňky, ale i krásný zdravý chrup a estetiku obličeje. Kdo nosí rovnátka , bude mít krásné rovné zuby, ale o zuby s rovnátky se budete muset starat víc, než jste byli doposud zvyklí. Při nesprávné hygieně budou vaše zuby po ukončení léčby nenávratně poškozené a estetický výsledek se tím naruší.

Zubní tkáň není pod zámky ohrožena, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je plak usazený v okolí zámků. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a následnému odvápnění skloviny – demineralizaci, zubnímu kazu a zánětu dásní. Proto dbát na prvotřídní hygienu je předpokladem kvalitního výsledku ortodontické léčby. Pacienti, kteří nemají dobrou dentální hygienu a pevnou vůli by neměli léčbu vůbec začít.

V naší praxi pracuje dentální hygienistka, která provádí instruktáž dentální hygieny před zahájením léčby fixním aparátem i v průběhu terapie, kdy napravuje chyby v dentální hygieně, se kterými se setkáváme v průběhu léčby v ordinaci.
Je možné se u ní objednat na intenzivní preventivní program, kde zkontroluje vhodnou techniku čištění zubů i dentální pomůcky, příp. doporučí nápravu a vhodné individuální prostředky pro dentální hygienu konkrétního pacienta, profesionálně vyčistí zuby, vyleští povrchy zubů a odstraní pigmentace, provede profesionální fluoridaci zubů, jako prevenci vzniku odvápněné skloviny.

Stravovací návyky

Při léčbě je nutné počítat se změnou stravovacích návyků. První dny po nasazení fixního aparátu jsou provázeny mírnými bolestmi a pacientovu stravu tvoří jen měkké či tekuté potraviny (jogurty, polévky, kaše, těstoviny, mleté maso apod..) Tomuto období se říká „ jogurtový týden“. Dále je možné konzumovat vše vyjma extrémně tvrdých jídel, jako jsou topinky, tousty, oříšky, popcorn, chipsy.

Zámky jsou nalepeny na přední straně zubu a mohou být strženy, proto je lepší tvrdou stravu nakrájet na menší kousky a rozžvýkat zadními zuby (syrová mrkev, jablko, kedluben, chlebové kůrky…). Naprosto vyloučeny jsou lepivé bonbóny, žvýkačky, karamely, turecký med. Pozor na okusování tužek.

Pomůcky dentální hygieny u pacienta s fixním ortodontickým aparátem

IMG_1513

Ruční kartáčky zůstávají stále nejběžnější pomůckou v domácí péči o chrup.

Klasický zubní kartáček je stále nejzákladnější pomůcka pro domácí ústní hygienu. Kartáček by měl mít malou kompaktní hlavu, vlákna rovně střižená a hustě osázená a měkká, která nezraňují dásně (gingivu). Klasický zubní kartáček se používá nejen k čištění zubních plošek na kterých je upevněn zubní aparát, ale i čištění na všech zbývajících ploškách zubů.

Užitečným hygienickým doplňkem jsou jednosvazkové kartáčky (solo), protože se s nimi snadněji čistí oblasti kolem kroužků a zámků, pod obloukem, pružinami a gumovými a drátěnými ligaturami.

Péče o mezizubní prostory – mezizubní kartáček
K čištění mezizubních prostor a zubních plošek pod dráty lze s výhodou používat interdentální kartáček. Díky svému tvaru a velikosti se snadno dostává pod ortodontický oblouk a jeho vlákna proniknou i do prostor v profilu ortodontického zámku. S výběrem správného mezizubního kartáčku Vám pomůže lékař, nebo zubní hygienistka.

Zubní pasty, např. Meridol a Elmex obsahují aminfluoridy, které se postupně uvolňují a působí preventivně proti odvápnění zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Pastou čistit nejméně dvakrát denně. Večer opravdu důkladně.
K předcházení vzniku bílých skvrn při léčbě fixním aparátem se velice osvědčila zubní pasta GC Tooth Mousse .

Gelée elmex: přípravek s vysokým obsahem fluoridu pro intenzivní prevenci zubního kazu. Pro děti od 6 let (od 6-8 let pod dohledem rodičů). 1x týdně vetřít na vyčištěné zuby a nevyplachovat.
Curasept ADS 205 : ústní voda obsahuje 0,05% chlorhexidinu, který ovlivňuje rychlost růstu zubního plaku a jeho dlouhodobé používání nezpůsobuje zbarvení zubů.

Správná technika čištění zubů s nalepeným fixním aparátem

Nemůžeme přesně říci jak dlouho, ale rozhodující je jak zuby čistíme. Je důležité alespoň dvakrát denně zuby vyčistit opravdu důkladně.

Kartáček přiložte štětinami kolmo k zubu, nebo skloňte pod úhlem 45stupňů směrem k dásní. Kartáček veďte pomalu z jedné strany na druhou stranu po zubním oblouku s použitím mírného tlaku a drobných vibračních pohybů. Následně vyčistěte stejným způsobem i vnitřní a kousací plošky.

[vc_single_image image=“808″ img_link_target=“_self“ img_size=“300×200″]

Solo kartáček umožňuje dokonalé čistění kolem nalepených částí aparátku a hůře dostupných ploch zubů. Solo kartáček je určen k čištění chrupu bez použití zubní pasty a tak můžete čistit mimo koupelnu např. u televize, při čtení apod. Přiložte kartáček na zub pod úhlem 45°k dásni a mírným tlakem vytvořte vějíř, aby se konečky vláken lehce dotýkaly okraje dásně. A čistěte drobnými vibračními pohyby.

[vc_single_image image=“809″ img_link_target=“_self“ img_size=“300×200″]

Bez vyčistění zubů mezizubním (interdentálním) kartáčkem zůstává v mezizubním prostoru plak dlouhé týdny a ten je odpovědný za vznik kazů a zánět dásní. Čistíme 1x denně, večer po vyčistění zubů klasickým zubním kartáčkem. Interdentální kartáček se zavádí zpočátku pod úhlem 45 stupňů k vestibulárnímu povrchu zubu do mezizubního prostoru a pak se postupuje v přímém směru. V každém prostoru stačí 1-2 pohyby dovnitř a ven.

[vc_single_image image=“794″ img_link_target=“_self“ img_size=“300×200″]

Další krok, který Vám pomůže udržet zuby zdravé, je vyčistění zubních plošek pod ortodontickými dráty. Speciální mezizubní kartáček „stromeček“ se zasune pod drát a vyčistí se prostor v okolí zámku, který je nepřístupný při čištění běžným kartáčkem.

[vc_single_image image=“810″ img_link_target=“_self“ img_size=“300×200″]

Nesmíte zapomínat také vyčistit prostor pod háčkem ortodontického kroužku a místo, kde je ke kroužku připevněn oblouk na patře. Jsou to místa, která jsou častým zdrojem zápachu a krvácení při nošení fixního aparátku.