Převážnou většinu vad však léčíme aparáty fixními, to znamená zámky a kroužky nalepenými na zubech. Dráty, které do těchto prvků vkládáme, postupně tvarují ideální zubní oblouk a po nich také případně zuby posunujeme na požadované místo. Dlouhodobým celodenním působením lze tak dosáhnout kvalitních výsledků i u rozsáhlých vad chrupu. Průměrná doba léčby fixním aparátem se pohybuje mezi 1,5 až 3 roky dle závažnosti vady.

Je důležité aby jste věděli, že většinu posunů zubů lze dosáhnout pouze pomocí nepřetržitě působících sil, které zajistí jen fixní aparát. Jedinou správnou alternativou u pacientů, kteří z nějakého důvodu nechtějí mít nasazeny fixní rovnátka, je nedělat léčbu vůbec žádnou.

U některých pacientů používáme k fixnímu aparátu přídatná zařízení. Jedná se především o zevní tah a mezičelistní tahy různého typu. Naše ortodontické asistentky Vás budou o používání těchto prvků detailně instruovat a jejich nasazování s Vámi v ordinaci prakticky procvičí.

Fixní aparát neznamená pro Vás či pro Vaše dítě žádný handicap. Naopak v dnešní době se staly „záměčky“ mezi mladými lidmi módou. Ve všech vyspělých státech patří ortodontická léčba fixním aparátem k normě a je znakem dobré péče a starostlivosti rodičů o své děti či o sebe sama.

Jak správně pečovat o fixní aparát

IMG_1583

V dnešní moderní době hraje v životě člověka vzhled velkou roli. Nejde jen o účes, oblečení, nebo módní doplňky, ale i krásný zdravý chrup a estetiku obličeje. Kdo nosí rovnátka , bude mít krásné rovné zuby, ale o zuby s rovnátky se budete muset starat víc, než jste byli doposud zvyklí. Při nesprávné hygieně budou vaše zuby po ukončení léčby nenávratně poškozené a estetický výsledek se tím naruší.

Zubní tkáň není pod zámky ohrožena, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je plak usazený v okolí zámků. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a následnému odvápnění skloviny – demineralizaci, zubnímu kazu a zánětu dásní. Proto dbát na prvotřídní hygienu je předpokladem kvalitního výsledku ortodontické léčby. Pacienti, kteří nemají dobrou dentální hygienu a pevnou vůli by neměli léčbu vůbec začít.

V naší praxi pracuje dentální hygienistka, která provádí instruktáž dentální hygieny před zahájením léčby fixním aparátem i v průběhu terapie, kdy napravuje chyby v dentální hygieně, se kterými se setkáváme v průběhu léčby v ordinaci.
Je možné se u ní objednat na intenzivní preventivní program, kde zkontroluje vhodnou techniku čištění zubů i dentální pomůcky, příp. doporučí nápravu a vhodné individuální prostředky pro dentální hygienu konkrétního pacienta, profesionálně vyčistí zuby, vyleští povrchy zubů a odstraní pigmentace, provede profesionální fluoridaci zubů, jako prevenci vzniku odvápněné skloviny.

Stravovací návyky

Při léčbě je nutné počítat se změnou stravovacích návyků. První dny po nasazení fixního aparátu jsou provázeny mírnými bolestmi a pacientovu stravu tvoří jen měkké či tekuté potraviny (jogurty, polévky, kaše, těstoviny, mleté maso apod..) Tomuto období se říká „ jogurtový týden“. Dále je možné konzumovat vše vyjma extrémně tvrdých jídel, jako jsou topinky, tousty, oříšky, popcorn, chipsy.

Zámky jsou nalepeny na přední straně zubu a mohou být strženy, proto je lepší tvrdou stravu nakrájet na menší kousky a rozžvýkat zadními zuby (syrová mrkev, jablko, kedluben, chlebové kůrky…). Naprosto vyloučeny jsou lepivé bonbóny, žvýkačky, karamely, turecký med. Pozor na okusování tužek.

Pomůcky dentální hygieny u pacienta s fixním ortodontickým aparátem

Ruční kartáčky zůstávají stále nejběžnější pomůckou v domácí péči o chrup.

Klasický zubní kartáček je stále nejzákladnější pomůcka pro domácí ústní hygienu. Kartáček by měl mít malou kompaktní hlavu, vlákna rovně střižená a hustě osázená a měkká, která nezraňují dásně (gingivu). Klasický zubní kartáček se používá nejen k čištění zubních plošek na kterých je upevněn zubní aparát, ale i čištění na všech zbývajících ploškách zubů.

Užitečným hygienickým doplňkem jsou jednosvazkové kartáčky (solo), protože se s nimi snadněji čistí oblasti kolem kroužků a zámků, pod obloukem, pružinami a gumovými a drátěnými ligaturami.

Péče o mezizubní prostory – mezizubní kartáček
K čištění mezizubních prostor a zubních plošek pod dráty lze s výhodou používat interdentální kartáček. Díky svému tvaru a velikosti se snadno dostává pod ortodontický oblouk a jeho vlákna proniknou i do prostor v profilu ortodontického zámku. S výběrem správného mezizubního kartáčku Vám pomůže lékař, nebo zubní hygienistka.

Zubní pasty, např. Meridol a Elmex obsahují aminfluoridy, které se postupně uvolňují a působí preventivně proti odvápnění zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Pastou čistit nejméně dvakrát denně. Večer opravdu důkladně.
K předcházení vzniku bílých skvrn při léčbě fixním aparátem se velice osvědčila zubní pasta GC Tooth Mousse .

Gelée elmex: přípravek s vysokým obsahem fluoridu pro intenzivní prevenci zubního kazu. Pro děti od 6 let (od 6-8 let pod dohledem rodičů). 1x týdně vetřít na vyčištěné zuby a nevyplachovat.
Curasept ADS 205 : ústní voda obsahuje 0,05% chlorhexidinu, který ovlivňuje rychlost růstu zubního plaku a jeho dlouhodobé používání nezpůsobuje zbarvení zubů.

Správná technika čištění zubů s nalepeným fixním aparátem

Nemůžeme přesně říci jak dlouho, ale rozhodující je jak zuby čistíme. Je důležité alespoň dvakrát denně zuby vyčistit opravdu důkladně.

Kartáček přiložte štětinami kolmo k zubu, nebo skloňte pod úhlem 45stupňů směrem k dásní. Kartáček veďte pomalu z jedné strany na druhou stranu po zubním oblouku s použitím mírného tlaku a drobných vibračních pohybů. Následně vyčistěte stejným způsobem i vnitřní a kousací plošky.

Solo kartáček umožňuje dokonalé čistění kolem nalepených částí aparátku a hůře dostupných ploch zubů. Solo kartáček je určen k čištění chrupu bez použití zubní pasty a tak můžete čistit mimo koupelnu např. u televize, při čtení apod. Přiložte kartáček na zub pod úhlem 45°k dásni a mírným tlakem vytvořte vějíř, aby se konečky vláken lehce dotýkaly okraje dásně. A čistěte drobnými vibračními pohyby.

Bez vyčistění zubů mezizubním (interdentálním) kartáčkem zůstává v mezizubním prostoru plak dlouhé týdny a ten je odpovědný za vznik kazů a zánět dásní. Čistíme 1x denně, večer po vyčistění zubů klasickým zubním kartáčkem. Interdentální kartáček se zavádí zpočátku pod úhlem 45 stupňů k vestibulárnímu povrchu zubu do mezizubního prostoru a pak se postupuje v přímém směru. V každém prostoru stačí 1-2 pohyby dovnitř a ven.

Další krok, který Vám pomůže udržet zuby zdravé, je vyčistění zubních plošek pod ortodontickými dráty. Speciální mezizubní kartáček „stromeček“ se zasune pod drát a vyčistí se prostor v okolí zámku, který je nepřístupný při čištění běžným kartáčkem.

Nesmíte zapomínat také vyčistit prostor pod háčkem ortodontického kroužku a místo, kde je ke kroužku připevněn oblouk na patře. Jsou to místa, která jsou častým zdrojem zápachu a krvácení při nošení fixního aparátku.

Pomoc při obtížích vzniklých v průběhu ortodontické léčby

Mnoho problémů vzniklých v průběhu ortodontické léčby lze jednoduše zvládnout doma. K lepšímu popisu vzniklé situace pomůže obrázek, na kterém jsou zobrazeny všechny součásti pevného rovnátka. Většinou je na každém zubu nalepen zámek A, do zámků je vložen průběžný oblouk B, ten je přichycen kovou či elastickou ligaturou C (vyjímkou jsou samoligující zámky), na zadní zuby pro zvýšení retence fixujeme ortodontické kroužky D. Součástí kroužků a některých zámků jsou háčky, na které je možné umístit elastické tahy E.

Uvolněný zámek
Zámky jsou připevněné na zubech pomocí speciálního lepidla. Ve většině případů jsou umístěny ve středu korunky. Pokud je zámek mimo střed korunky a pohybuje se na drátu, pravděpodobně se uvolnil. V tomto případě je třeba kontaktovat ortodontickou ordinaci a domluvit se na dalším postupu. Jestliže se zámek na drátu otočil a dře do tváře nebo rtu, můžete se ho pokusit otočit do správné polohy či odstranit. Také lze na uvolněný zámek dát ochranný vosk a tím omezit jeho pohyb. Zámky se mohou uvolnit nejčastěji kousnutím do něčeho tvrdého ( tvrdá mrkev, pecka z broskve ..) A při kontaktním sportu. Pokud by k uvolnění docházelo při sportu častěji, doporučujeme nosit chránič.

Píchající oblouk
Když konec drátu irituje měkké tkáně, jako první pomoc doporučujeme nanést na konec oblouku ortodontický vosk. V případě, že vosk nepomůže, je třeba zavolat a domluvit si termín na úpravu. Pokud nejste schopni se dostavit do ordinace a drát vám opravdu vadí, je možné jeho konec uštípnout např. pomocí nůžek nebo kleštiček na nehty. Uštípnutý kousek je třeba zachytit a vyndat z úst.

Píchající drátěná ligatura
Ligaturu je možné přitlačit k zámku nebo zubu buď nehtem nebo např. tužkou. Pokud to nejde, použijeme opět ortodontický vosk.

Uvolněné dráty, kroužky
Pokud se cokoliv z pevného rovnátka uvolní, je třeba zavolat do ordinace a domluvit se na dalším postupu. Jakékoliv části rovnátka, které se uvolní natolik, že je lze vyndat, nevyhazujte, ale přineste s sebou do ordinace.

Otlaky rtů a tváří
Někdy může po nasazení pevného rovnátka dojít k podráždění sliznice rtů a tváří. Měkký ortodontický ochranný vosk v tomto případě slouží jako první pomoc. Jednoduše vezměte kousek vosku a vytvořte z něj kuličku, kterou přiložte na tu část rovnátka, která způsobuje podráždění. Pokud vosk spolknete, nic se nestane, je nezávadný.

Ztracená ligatura (elastická gumička nebo drátek)
Pomocí ligatur se fixuje oblouk v zámku. Pokud si všimnete, že gumička nebo drátek držící oblouk v zámku chybí, je dobré zavolat do ordinace a domluvit se, zda je nutná předčasná návštěva.

UKONČENÍ LÉČBY FIXNÍM APARÁTEM – RETENCE

IMG_1389 IMG_1579

Retenční (stabilizační, udržovací ) fáze léčby po sejmutí fixního aparátu je stejně důležitá jako léčba fixním aparátem. Pacienti často tento fakt podceňují, což má za následek tzv. recidivu, tedy částečný návrat do původního stavu. Všechny zuby po ortodontické léčbě mají tuto tendenci, někdy větší, jindy menší. Než dojde k přizpůsobení tkání organismu na nový stav je třeba dosažený výsledek udržovat.

Nejčastějším způsobem retence je nošení snímacího retenčního aparátu.
Jedná se plastovou destičku s drátky na předních zubech a na stoličkách, která udržuje zuby na správném místě.

Retenční aparát je třeba nosit dle doporučení lékaře. Ve většině případů se po sejmutí fixního .aparátu nosí retenční desky první 2 měsíce 24 hodin denně, jen na jídlo a čištění zubů se mohou vyjmout.

Po dvou měsících pacient zkusí vysadit dopoledne, nebude – li odpoledne po nasazení zpět do úst tlak na zuby, můžete již nosit jen odpoledne a na noc. Postupem času se snižujícím se tlakem se již nosí jen na noc. První rok na každou noc a poté se začíná jejich nošení postupně snižovat. Vždy ale podle pokynů lékaře, který ortodontickou léčbu prováděl.

Fixní retainer (podlepení)
V určitých indikacích po sejmutí fixního aparátu lepíme na zadní stranu zubů tenký drátek, který zabezpečuje stabilizaci výsledku. Nejčastěji je umístěn na předních dolních zubech, méně často i na horních.

Máte-li v ústech retenční drátek nekousejte prosím předními zuby do ničeho tvrdého, Dojde- li k jeho uvolnění, je třeba začít nosit dolní aparát každou noc a dostavit se po telefonické domluvě co nejdříve do ordinace na jeho opravu. podlepení dobře čistěte kartáčkem na zuby

Dlaha je nalepena v ústech po dobu 5ti až 10ti let, případně i déle, dle závažnosti stěsnání a dle poměrů v ústech.

Plastický retainer
Plastický retainer je tenká průhledná folie, která je jednak estetická (není v ústech vidět) a je také rozměrově menší (lépe se s ní mluví). Nabízíme ji pacientům na zvýšení komfortu při denním nošení.

Kdo podcení tuto fázi léčby a nedodržuje pokyny lékaře, je sám zodpovědný za následky, ke kterým dojde.
Také je důležité vědět, že zdravotní pojišťovna Vám hradí léčbu i retenci pouze na časově omezené období.